۰۹ آذر ۱۴۰۱
قائمشهر ، مازندران ، ایران
بیت کوین چیست
ارز دیجیتال

آشنایی با بیت کوین و نحوه خرید آن در ایران

در سال‌های اخیر خرید ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین به یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری در ایران تبدیل شده است.درصد زیادی از مردم ایران سرمایه خود را از بازار بورس بیرون کشیده و آن را به بازار ارزهای دیجیتال انتقال دادند.

قبل از شروع فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال، لازم است اطلاع کافی از آنها داشته باشید تا در این بازار نوظهور متضرر نشوید.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یا BTC ، اولین ارز دیجیتالی است که بازار این ارز را در دنیا به جریان انداخت. هدف از تولید این ارز دیجیتال در بستر اینترنت، آغاز روند غیرمتمرکزسازی بود. این پول که با کمک تکنولوژی بلاک‌چین به دنیا عرضه شد، توسط خود مردم جامعه کنترل می‌شود.

دنیای امروز از سال ۲۰۰۸ با ظهور جریان انقلابی *اقتصادِ فناوری‌-محور* دچار تحول جدی شد.

بیت کوین در واقع یک ارز دیجیتال یا نوعی پول مجازی است. معنی ارز دیجیتال یا cryptocurrency ، پول الکترونیکی رمزنگاری شده است. در فرآیند نقل و انتقال پول، رمزدار بودن پول و قرار گرفتن آن در شبکه‌ای از کدها و رمزها امنیت بالایی را برای این فرآیند تامین می‌کند.

ارزهای دیجیتال تحت کنترل دولت‌ها نیستند و قابلیت انتقال بین افراد مختلف در تمام نقاط جهان را دارند. در واقع بین پول معمولی و پول الکترونیکی تفاوت‌های زیادی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

پول معمولی و ارز دیجیتال

پول معمولی و ارز دیجیتال از چند منظر با هم فرق دارند. وجود پشتوانه فیزیکی، ساختار تراکنش، بازگشت‌ناپذیری، احراز هویت کاربران، محدودیت زمانی و مکانی، امنیت و کارمزد تراکنش‌ها بین این دو پول متفاوت است.

وجود پشتوانه فیزیکی

پول معمولی مانند دلار، یورو، ریال و دیگر پول‌ها در هر کشور به عنوان ارز رسمی شناخته می‌شود. و به وسیله بانک مرکزی هر کشور تولید و عرضه می‌شود. بانک مرکزی هر کشور باید برای پول‌های معمولی پشتوانه‌ای مانند طلا در اختیار داشته باشد. اما ارز دیجیتال بدون وجود پشتوانه فیزیکی تولید و عرضه می‌شود. هرچند بعضی از ارزهای دیجیتال مانند وان‌گرم که توسط یک استارتاپ اماراتی تولید شد، دارای پشتوانه طلا هستند اما این موارد در بین ارزهای دیجیتال استثنا محسوب می‌شوند.

ساختار تراکنش پول

تفاوت دیگری که میان پول معمولی و پول الکترونیکی وجود دارد به ساختار تراکنش پول مربوط است. در ساختار تراکنش‌ پول معمولی، واسطه‌ای به نام بانک قرار گرفته که بر تراکنش نظارت دارد. اما در ساختار تراکنش ارز دیجیتال هیچ واسطه‌ای وجود ندارد و پول الکترونیکی در شبکه‌ای به نام بلاک‌چین منتقل می‌شود. کاربران این شبکه تراکنش پول بین دو نفر را تایید می‌کنند و واسطه بیرونی به عنوان ناظر عمل نمی‌کند.

بازگشت ‌ناپذیری پول

یکی دیگر از تفاوت‌های بارز بین پول معمولی و ارز دیجیتال، بازگشت‌ناپذیر بودن وجه پول در تراکنش‌های ارز دیجیتال است. در واقع زمانی که در تراکنش پول معمولی خطایی صورت بگیرد، امکان پیگیری و بازگرداندن پول وجود دارد. اما در تراکنش ارز دیجیتال به هیچ وجه پول بازگشت ندارد و قابل پیگیری نیست.

مشخص بودن هویت کاربر

در تراکنش پول معمولی هویت کاربران احراز شده و معلوم است تراکنش را چه فردی انجام داده است. در ساختار تراکنش ارز دیجیتال، اطلاعات هویتی کاربران مشخص نیست و فقط در تحلیل‌های عمیق و جدی می‌توان هویت افراد را تشخیص داد. البته اغلب ارزهای دیجیتال قابل هیچ‌گونه پیگیری نیستند.

محدودیت زمانی و مکانی

فعالیت‌های مرتبط با حوزه ارز دیجیتال بدون مرز و جهانی هستند. تراکنش بین دو کاربر در دو نقطه بسیار دور فقط در عرض چند دقیقه به صورت اینترنتی صورت می‌گیرد. در صورتی که تراکنش پول معمولی بین دو کشور به چند روز زمان نیاز دارد.

امنیت مبادلات

سیستم رمزنگاری کلید عمومی و کلید خصوصی که در ارز دیجیتال طراحی شده به کاربر این امکان را می‌دهد که کیف پول خود را به تنهایی کنترل کند و شخص دیگری امکان دسترسی به آن را نداشته باشد. این موضوع امنیت تبادل پول‌های الکترونیکی را بسیار بالا برده است.

کارمزد

آخرین تفاوت به موضوع کارمزد تراکنش مربوط است. کارمزد تراکنش ارز دیجیتال خیلی پایین‌تر از کارمزد تراکنش پول معمولی است. این کارمزد در تراکنش ارز دیجیتال در مواردی برابر با صفر است.

حقایقی درباره بیت کوین

چگونگی خرید بیت کوین در ایران

در ایران نیز مانند سایر کشورها کاربران می‌توانند به صورت قانونی در این حوزه فعالیت کنند. اما چیزی که کاربران باید به آن توجه کافی داشته باشند، کسب دانش و آگاهی و کمک گرفتن از افراد متخصص برای ورود به این عرصه نوپا است.

کاربران برای ورود به این دنیای تازه باید به تفکر حسابگرانه و اقتصادی مجهز باشند. تفکری که بر اساس معیارهای رشد در بازار ارز دیجیتال شکل گرفته باشد.

دو روش برای خرید بیت کوین وجود دارد:

  • خرید بیت کوین از صرافی‌های آنلاین
  • خرید مستقیم بیت کوین از افراد حقیقی

هر کدام از این روش‌ها دارای مزایا و معایبی هستند که بهتر است قبل از خرید بیت کوین آنها را در نظر بگیرید.

صرافی های ارز دیجیتال دارای کارشناسان متخصص حوزه ارز دیجیتال هستند که به کاربران اطلاعات لازم برای ورود به این بازار را می‌دهند. افرادی که قصد فعالیت در این باز پرسود را دارند، با خاطری آسوده از کارشناسان راهنمایی می‌گیرند و قدم به قدم پیش می‌روند. مردم با هر سطحی از دانش و اطلاعات می‌توانند به صرافی های ارز دیجیتال ایرانی مراجعه کرده و نسبت به خرید بیت کوین اقدام کنند. تمام فعالیت‌ها در این بازار با استفاده از اپلیکیشن انجام می‌شود و کاربران کمترین انرژی فیزیکی را برای این کار صرف می‌کنند.

حقایقی درباره بیت کوین

سخن پایانی

بیت کوین اولین ارز دیجیتال است که به وسیله ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ اختراع شد. این پول الکترونیکی در این بازه زمانی کوتاه رشد باورنکردنی داشته و از همین رو توانسته کاربران زیادی را در تمام دنیا به خود جذب کند. خرید بیت کوین از صرافی‌های ایرانی به سادگی امکان‌پذیر است. افراد می‌توانند از صرافی‌های آنلاین و همچنین از صرافی‌هایی خرید خود را انجام دهند. خرید بیت کوین از صرافی های ایرانی دارای امنیت بالاتر و مشاوره رایگان سودمند برای رشد در این بازار جهانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *