۰۹ آذر ۱۴۰۱
قائمشهر ، مازندران ، ایران
ایلان ماسک: استارلینک در حال حاضر بیش از 250 هزار کاربر دارد
تکنولوژی

استارلینک اکنون ۲۵۰ هزار مشتری دارد؛ ایلان ماسک خبر می‌دهد

براساس توییت منتشر شده از سوی ایلان ماسک، تعداد کاربران ماهواره اینترنتی استارلینک رشد چشمگیری داشته و به ۲۵۰ هزار کاربر رسیده است.

هرچند در چند روز اخیر، اسپیس ایکس تعدادی از ماهواره‌های اینترنتی استارلینک خود را از دست داده، اما به نظر می‌رسد سرویس اینترنت ماهواره‌ای این شرکت در ماه‌های گذشته ۱۵۰ هزار کاربر جدید اضافه کرده و تعداد کل آن‌ها اکنون به ۲۵۰ هزار رسیده باشد.

ایلان ماسک رئیس اسپیس ایکس در توییت کوتاه و جدید خود نوشت: «بیش از ۲۵۰ هزار پایانه کاربری استارلینک» که نسبت به گزارش قبلی تعداد کاربران این سرویس، ۱۰۰ هزار نفر بیشتر است. البته مشخص نیست ماسک در توییت خود به تعداد مشتریان مشترک این سرویس اشاره دارد یا تعداد پایانه‌های ساخته شده، اما تعداد مشتریان محتمل‌تر به نظر می‌رسد.

استارلینک

تحولات سرویس استارلینک در چند وقت گذشته

استارلینک از مجموعه‌ای از ماهواره‌های مدار پایین زمین برای ارسال باندپهن به مشتریان روی زمین استفاده می‌کند. هدف اصلی این سرویس ارائه خدمات به مکان‌هایی است که به اینترنت دسترسی ندارند یا خدمات اینترنت آن‌ها ضعیف است و هم اکنون کاربران تعدادی از کشورها (تاکنون ۲۵ کشور) می‌توانند برای این سرویس ثبت نام کنند.

سرویس استاندارد استارلینک در اکتبر ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و مشتریان با پرداخت ۹۹ دلار ودیعه، ۴۹۹ دلار برای سخت‌افزار آن که شامل دیش دریافت کننده می‌شود و هزینه خدمات ماهانه ۹۹ دلاری به سرعت دانلود تا ۲۰۰ مگابیت در ثانیه دسترسی پیدا می‌کردند.

اسپیس ایکس همچنین هفته‌ها قبل از سرویس «استارلینک پریمیوم» رونمایی کرد که قرار است در نیمه اول سال جاری راه‌اندازی شود. این سرویس سرعت دانلودی در محدوده ۱۵۰ تا ۵۰۰ مگابیت بر ثانیه را ارائه می‌کند و البته مشتریان باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند که شامل ۵۰۰ دلار سپرده، ۲۵۰۰ دلار هزینه دیش و سخت افزارهایش و هزینه ماهانه ۵۰۰ دلار می‌شود.

توییت ماسک تنها چند روز پس از آن منتشر شد که یک طوفان ژئومغناطیسی حدود ۴۰ ماهواره تازه پرتاب شده سرویس استارلینک اسپیس ایکس را نابود کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *