۰۹ آذر ۱۴۰۱
قائمشهر ، مازندران ، ایران
توکن های متاورس با سود بالای 400 درصد
ارز دیجیتال

افزایش ۴۰۰ درصدی توکن‌های مثلثی متاورس در یک سال؛ میم کوین‌ها و آلت کوین‌ها در ضرر شدید

در شرایط فعلی که ارزش بسیاری از ارزهای دیجیتال کاهش پیدا کرده، گفته می‌شود ارزش توکن‌های متاورس تقریبا ۴۰۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

بر اساس داده‌های ارائه شده توسط شرکت تحلیل بازار Kraken Intelligence توکن‌های متاورسی و همچنین ارزهای وابسته به صرافی‌ها در یک سال گذشته عملکرد بسیار بهتری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال داشته‌اند. این در حالی است که میم کوین‌ها و بیشتر آلت کوین‌های مطرح در این مدت به‌طور متوسط بیش از ۵۰ درصد از ارزش خود را از دست داده‌اند.

همچنین طبق این گزارش، در بین این توکن‌ها، Decentraland (MANA) با ۴۱ درصد، Sandbox (SAND) با ۴۷۰ درصد، Axie Infinity (AXS) با ۵۱۱ درصد و STEPN (GMT) با ۷۴۶ درصد بیشترین رشد را تجربه کرده‌اند. از این توکن‌ها عمدتاً در پرداخت کارمزد، خرید زمین‌های مجازی و مشارکت در تصمیمات حاکمیتی پلتفرم‌های متاورسی استفاده می‌شود.

توکن‌های متاورس را می‌توان برای پرداخت هزینه‌ها، خرید زمین دیجیتال و به طور کلی مشارکت در دنیای مجازی آن‌ها استفاده کرد.

متاورس

طبق نمودار بالا، پس از توکن‌های متاورس، توکن‌های مبادله‌ای بیشترین رشد سالانه را داشته‌اند که ارزش آن‌ها نسبت به سال گذشته ۶ درصد افزایش یافته است. تمام دسته‌های دیگر، در دوره زمانی مشابه، با سقوط مواجه شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به کاهش ارزش ۱۳ درصدی بیت کوین و و ۷۲ درصدی DeFi اشاره کرد.

بازی‌های مبتنی بر بلاک چین که از توکن‌های غیرمثلی (NFT) استفاده می‌کنند و نیز پلتفرم‌های متاورسی در سال ۲۰۲۲ بسیار محبوب بوده‌اند. داده‌های پلتفرم دَپ‌ریدر (DappRadar) نشان می‌دهد علی‌رغم روند نزولی بازار ارز دیجیتال، تعداد کاربران روزانه این بازی‌ها همچنان حدود یک میلیون نفر است.

افت توکن‌های متاورس در بازه‌های زمانی کوتاه

متاورس

گزارش کراکن نیز نشان می‌دهد هرچند در ماه مه (اردیبهشت) تعداد کاربران فعال این پروژه‌ها ثابت بوده، حجم معاملات روزانه بازار NFTها حدود ۸۷.۱ درصد کاهش یافته است.

از طرفی، بازدهی تمام ارزهای دیجیتالی که کراکن بررسی کرده (ازجمله توکن‌های متاورسی و توکن‌های مربوط به صرافی‌ها) در ۳۰ و ۹۰ روز گذشته منفی بوده است. در ۳۰ روز گذشته، توکن‌های متاورسی با سقوط ۴۲ درصدی بیشترین ضرر را به معامله‌گران ارزهای دیجیتال رساندند و با ۱۷۳ درصد نوسان، پرنوسان‌ترین دارایی‌های دیجیتال محسوب می‌شوند.

با وجود روند نزولی کوتاه‌مدت توکن‌های متاورسی، سرمایه زیادی وارد این بخش شده است. گزارش‌های دَپ‌ریدر از سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد که در این مدت ۲.۵ میلیارد دلار برای حمایت از بازی‌های مبتنی بر بلاک چین و پروژه‌های متاورسی جمع‌آوری شده است.

بر اساس این گزارش، سرمایه‌گذاران در این چند ماه اشتیاق زیادی برای حمایت از بازی‌های مبتنی بر بلاک از خود نشان داده‌اند؛ چراکه ۵۲ درصد از کل فعالیت‌های بلاک چینی، با این بازی‌های غیرمتمرکز در ارتباط بوده است.

دَپ‌ریدر در این باره گفته‌ است:

با این سرعت، پروژ‌ه‌های مبتنی بر ایده «بازی برای کسب درآمد» و همچنین پلتفرم‌های متاورسی در سال جاری می‌توانند ۱۰ میلیارد دلار به ارزش خود اضافه کنند تا آینده این صنعت را شکل دهند.

توکن‌های وابسته به شبکه‌های لایه اولی مثل سولانا و کاردانو نیز در ۹۰ روز گذشته ضرر زیادی به سرمایه‌گذاران خود وارد کرده‌اند و به‌ترتیب ۵۳ و ۴۳ درصد کاهش قیمت داشته‌اند.

گفتنی است کراکن روند بیت کوین، اتریوم و آلت کوین‌ها را نیز در سه بازه زمانی مختلف اندازه‌گیری کرده و به این نتیجه رسیده که در تمام این بازه‌های زمانی ضرر بیت کوین و اتریوم کمتر از آلت کوین‌ها بوده‌ است.

با این حال، تمام دسته‌هایی که توسط گزارش Kraken بررسی شده‌اند، از جمله متاورس و توکن‌های مبادله، در ۳۰ روز و ۹۰ روز گذشته بازدهی منفی داشته‌اند. به عنوان مثال، توکن‌های متاورس در ۳۰ روز گذشته با افت ۴۲ درصدی و نرخ نوسان ۱۷۳ درصدی، یکی از بدترین ارزها بوده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *