۱۹ آذر ۱۴۰۱
قائمشهر ، مازندران ، ایران
کلاهبرداری رمز ارزها
Uncategorized ارز دیجیتال

بیش از یک میلیارد دلار در بازار رمزارز در سال جاری میلادی کلاهبرداری شده است

کمیسیون فدرال تجارت آمریکا (FTC) گزارش می‌دهد که کاربران از ابتدای سال ۲۰۲۱، مجموعا بیش از یک میلیارد دلار را به دلیل کلاهبرداری‌های انجام شده در حوزه کریپتو و رمزارز از دست داده‌اند.

دنیای رمزارزها همچنان مورد توجه بسیاری از کلاهبرداران و هکرها است.

FTC در گزارش خود توضیح می‌دهد که از ژانویه ۲۰۲۱ تا مارس سال جاری، بیش از ۴۶ هزار نفر در حوزه رمزارز ادعا کرده‌اند که مورد حمله هکرها و کلاهبرداران قرار گرفته‌اند. همچنین میانگین ضرر کاربران بر اساس این گزارش‌ها، ۲۶۰۰ دلار اعلام شده است.

کریپتو

محبوب‌ترین ارزهای کلاهبردارن کریپتو

رایج‌ترین ارزهایی که مورد کلاهبرداری قرار می‌گیرند در ۷۰ درصد از کلاهبرداری‌های انجام شده، بیت کوین و پس از آن تتر (۱۰ درصد) و اتر (۹ درصد) محبوب‌ترین ارزها برای هکرها بوده‌اند.

همچنین باید اشاره کرد که اتر ارز منتخب NFTها محسوب می‌شود، یک بازار نسبتا جدید در حوزه کریپتو که همچنین کلاهبرداران و هکرهای زیادی را به خود جذب کرده است.

FTC توضیح می‌دهد که بخش زیادی از گزارش‌های ارائه شده به FTC درباره کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران بوده است. در این روش معمولا سرمایه‌گذاران آماتور هدف قرار می‌گیرند و به آن‌ها وعده داده می‌شود که پس از سرمایه‌گذاری اولیه، مبلغ بسیار زیادی به آن‌ها پرداخت خواهد شد. «اما فلچر» از FTC در پست وبلاگ این آژانس در این رابطه توضیح می‌دهد:

«کلاهبرداران سرمایه‌گذاری ادعا می‌کنند که می‌توانند به سرعت و به راحتی بازدهی کلانی به سرمایه‌گذاران داشته باشند. اما در این «سرمایه‌گذاری‌ها» ارز مستقیما به کیف پول کلاهبردار واریز می‌شود.»

رشد کلاهبرداری عاطفی در حوزه کریپتو

بخش بزرگی از گزارش‌ها را کلاهبرداری‌های عاطفیشامل می‌شود و مجموعا ۱۸۵ دلار به سرمایه‌گذاران ضرر وارد کرده است. کارشناسان توضیح می‌دهند که این روش معمولا از طریق شبکه‌های اجتماعی یا برنامه‌های دوستیابی انجام می‌شود. به گزارش کوین تلگراف، نوعی کلاهبرداری عاطفی به نام «pig slaughtering» (سلاخی خوک) که در آن مجرمان با برقراری رابطه جعلی، آن‌ها را به سرمایه‌گذاری فریب می‌دهند نیز رشد زیادی پیدا کرده است.

با محبوب شدن رمزارزها، تعداد کلاهبرداری‌ها نیز افزایش یافته است. پلتفرم بلاکچین Chainanalysis تخمین می‌زند که آدرس‌های غیرقانونی در سال گذشته، بیش از ۱۴ میلیارد دلار رمزارز دریافت کرده‌اند که این میزان در مقایسه با سال ۲۰۲۰ تقریبا دو برابر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *