۱۰ آذر ۱۴۰۱
قائمشهر ، مازندران ، ایران
تعداد دامنه‌های فارسی فعال کاهش یافت
اینترنت و شبکه

تعداد دامنه‌ های فارسی فعال کاهش یافت

تعداد دامنه فارسی فعال و ثبت شده با پسوند ir به یک میلیون و ۴۸۷هزار و ۹۳۳ مورد رسیده است که در مقایسه با آبان ماه کاهش یافته است.

در ایران، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی از جمله مراکز اصلی برای ثبت دامنه‌های اینترنتی به شمار می‌رود و هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه‌ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز و یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه کند. این پژوهشگاه هم‌چنین آماری دقیق از دامنه‌های ایرانی را به دست می‌دهد.

طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، یک میلیون و ۴۹۵ هزار و ۹۱۶ دامنه فعال فارسی ثبت شده است. این در حالی است که تا پایان آبان‌ماه، یک میلیون و ۵۰۲ هزار و ۲۱۱ دامنه ثبت شده بود.

از بین پسوندهای ثبت‌شده‌ فارسی و فعال، پسوند ir با یک میلیون و ۴۸۷ هزار و ۹۳۳ دامنه‌ فعال در صدر قرار دارد که نشان می‌دهد بیش‌ترین سهم متعلق به همین پسوند است.

دامنه فارسی فعال

پس از دامنه ir، دامنه co.ir با ۴هزار و ۱۲۸ مورد، دامنه ایران با هزار و ۲۷۳ مورد و دامنه ac.ir با هزار و ۲۲۱ مورد، قرار دارند. هم‌چنین دامنه‌های دیگری وجود دارند که کمتر از هزار مورد به نام آن‌ها ثبت شده است. دامنه id.ir با ۶۴۲ مورد، دامنه sch.ir با ۲۴۷ مورد، دامنه org.ir با ۲۴۱ مورد و دامنه gov.ir با ۲۰۴ مورد نیز در رتبه‌های بعدی لیست قرار دارند. کمترین دامنه ثبت‌شده نیز متعلق به دامنه net.ir با ۲۷ دامنه فعال است.

دامین یا دامنه (Domain) نامی است که وب‌سایت از طریق آن قابل دستیابی بوده و به‌طور کلی از دو بخش نام و پسوند تشکیل شده است. نام دامنه بخشی است که گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آن را به دلخواه خود انتخاب می‌کنید.

پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی هستند که توسط کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها یعنی آیکن (ICANN) تایید شده باشند. نمونه‌های پسوندهای متداول com، org و ir هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *