۰۹ بهمن ۱۴۰۱
قائمشهر ، مازندران ، ایران
بروزرسانی کاردانو
ارز دیجیتال

تغییراتی که بعد از بروزرسانی امروز کاردانو انجام خواهد شد

بلاک چین کاردانو، هاردفورک واسیل (Vasil) یا همان بروزرسانی کاردانو را امروز (۳۱ شهریور)، اجرا خواهد کرد. این بروزرسانی با هدف بهبود ظرفیت قراردادهای هوشمند، افزایش توان عملیاتی بلاک چین و کاهش هزینه کارمزدها در شبکه کاردانو انجام خواهد شد.

با هاردفورک Vasil، تغییرات بسیاری روی شبکه کاردانو و پلتفرم قرارداد هوشمند آن (Plutus) اعمال خواهد شد که تمرکز اصلی آن بر وام دهی است.

به‌گفته IOHK، یکی از شرکت‌های برتر در‌ زمینه تحقیق و مهندسی زیرساخت‌های بلاک‌چین کاردانو، این به‌روز‌رسانی قرار‌ است در دو مرحله آزمایشی انجام‌ شود:

در مرحله اول، این به‌روزرسانی دراختیار برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) قرار خواهد‌ گرفت تا اجرای آزمایشی برنامه‌هایشان را روی شبکه اصلی و شبکه آزمایشی بررسی کنند.

در مرحله دوم، دسترسی لازم به صرافی‌ها داده خواهد شد تا بسترهای مناسب برای اجرای بلاک‌چین Cardano را فراهم کنند.

به گزارش کوین‌ دسک، نسخه دوم پلوتوس (Plutus)، زبان اصلی قرارداد هوشمند کاردانو، با هاردفورک واسیل ارائه خواهد شد. این زبان اسکریپت  نویسی به عنوان لایه ای بنیادی در بلاک چین کاردانو، به‌ شکل کارآمدی کدهای اجرای قراردادهای هوشمند را که خارج از شبکه باقی‌ می مانند و روی دستگاه کاربر اجرا می‌شوند از اعتبارسنجی درون شبکه‌ای تراکنش‌ها جدا می‌کند. قابلیت‌های جدید پلوتوس ۲.۰ یک دوره یا ایپاک (Epoch) پس از اجرای هاردفورک واسیل، احتمالاً از ۵ مهر در دسترس خواهد بود.

بروزرسانی کاردانو

آیا بروزرسانی کاردانو، ضررها را جبران می‌کند؟

این ارتقاء می‌تواند مانند بروزرسانی Merge اتریوم، به افزایش قیمت ADA کمک کند. نمودار Santiment اخیر نشان‌دهنده چشم‌انداز مثبت رو به رشد برای این دارایی است.

کاردانو گاهی اوقات مورد انتقاد قرار می‌گیرد، زیرا قابلیت‌های قرارداد هوشمند آن از اتریوم و سایر بلاک چین‌های لایه یک که اکوسیستم دیفای در حال رشدی دارند عقب است. اتریوم از یک مدل مبتنی بر حساب (Account-base)‌ استفاده می‌کند که تا حدودی شبیه به بانک است. برخلاف آن، کاردانو از سیستم خروجی خرج‌نشده تراکنش (UTXO) بیت کوین استفاده می‌کند. این روش با بررسی پول باقی‌مانده پس از خرج کردن کوین‌ها، دارایی‌های موجود در کیف پول کاربران را محاسبه می‌کند.

با بروزرسانی واسیل، دفتر کل کاردانو به ورودی و خروجی خرج‌نشده تراکنش‌ها اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به پرداخت هزینه کارمزد در اسکریپت‌نویسی قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار گیرند. به عبارت دیگر، دسترسی به اطلاعات ذخیره‌شده در بلاک چین بدون نیاز به پرداخت ‌هزینه و ایجاد مجدد خروجی خرج‌نشده تراکنش‌ها تسهیل خواهد شد. بهینه‌سازی نحوه مدیریت اسکریپت‌های مرجع باعث کاهش مؤثر حجم تراکنش‌هایی می‌شود که آنها را اجرا می‌کنند. در حالی که این امر قبلاً باعث تأخیر در پردازش تراکنش‌ها می‌شد.

تغییرات بعد از بروزرسانی کاردانو

کاردانو در هاردفورک واسیل، روش حسابداری بیت کوین را برای مدیریت قراردادهای هوشمند خود گسترش خواهد داد. روشی که به خروجی گسترش‌یافته خرج‌نشده تراکنش‌ (EUTXO) شناخته می‌شود، برای حفظ حداکثر عملکرد بلاک چین کاردانو طراحی شده است. ویژگی کلیدی که در برخورد با مسئله مقیاس‌پذیری و کاهش دامنه حملات و نقص‌های امنیتی اهمیت دارد.

ماتیاس بنکورت (Matthias Benkort)، مدیر فنی کاردانو، گفته است:

برخی افراد بلاک چین‌ها را به‌عنوان پلتفرم‌های کاملاً قابل‌‌برنامه‌ریزی، موتورهای بازی‌سازی، پایگاه داده و چیزهای دیگر می‌بینند؛ اما بلاک چین‌ها واقعاً این‌گونه نیستند. آنها تنها دفاتر کلی هستند که تراکنش‌ها را پیگیری می‌کنند.

ماتیاس بنکورت گفته به حداقل رساندن فعالیت‌های حیاتی درون شبکه، برای حفظ اهداف امنیتی و حسابرسی بلاک چین‌ها مهم است.

یکی از پیشرفت‌های کاردانو پس از هاردفورک واسیل با عنوان پراکنش مسیرسازی (Diffusion Pipelining) شناخته می‌شود. اگرچه که برای انجام این کار نیازی به هاردفورک نیست. این را‌‌ه‌حل از طریق انتشار بلاک‌ها پیش از اعتبارسنجی کامل، در حالی که هدرها همچنان اعتبارسنجی می‌شوند، بخشی از زمان بیکاری نودها را فشرده می‌کند تا سرعت و مقیاس‌پذیری بالقوه کاردانو را افزایش دهد.

ای‌او‌اچ‌کی (IOHK)، شرکت طراح و توسعه‌‌دهنده کاردانو، در مطلبی گفته است که به‌روزرسانی مقیاس‌پذیری واسیل، با تضمین این‌که بلاک‌ها می‌توانند در عرض پنج ثانیه پس از ایجادشان در سراسر شبکه منتشر شوند.

فرایند اشتراک‌گذاری اطلاعات درباره بلاک‌های تازه ایجاد‌شده را میان شرکت‌کنندگان شبکه ساده‌تر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *