۰۹ بهمن ۱۴۰۱
قائمشهر ، مازندران ، ایران
کاهش سختی استخراج بیت کوین
ارز دیجیتال

تنها ۲ روز تا سومین کاهش سختی استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲؛ ماینرها دوباره سودده می شوند؟

تنها ۲ روز دیگر بزرگترین کاهش سختی استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲ اتفاق می افتد. این تغییر محسوس می‌‌تواند فعالیت ماینر ها را  آسان تر از قبل کند و سود دهی آن ها را افزایش دهد.

به گزارش «The Block»،  قرار است سه شنبه این هفته سختی استخراج بیت کوین بین ۸ تا ۷درصد کاهش یابد. پلتفرم های Braiins  ،Luxor  و Bitrawr تغییرات این نرخ را پیش بینی کردند. این پلتفرم ها انتظار دارند میزان سختی استخراج به‌ ترتیب: ۷.۹۸درصد، ۷.۹درصد و بین ۷.۹ تا ۷.۵درصد کاهش یابد.

برآوردهای کاهش سختی شبکه ممکن است در دو روز آینده دستخوش تغییر شوند. تغییرات آن به این بستگی دارد که چه تعداد ماینر در این مدت روشن یا خاموش شوند. مجموعه ماینرهای زیادی در حال حاضر متحمل ضرر های سنگین شده‌ و از چرخه ماین خارج شدند. یکی از بزرگترین آنها Core Scientific است که ممکن است به زودی اعلام ورشکستگی کند. فعالان صنعت ماینینگ تحت تأثیر افزایش هزینه های انرژی و کاهش قیمت بیت کوین با بحران نقدینگی و بدهی های سنگین مواجه هستند.

Ethan Vera، از مدیران مجموعه Luxor گفته است:

با تنظیم مجدد سختی استخراج بیت کوین در این دوره سختی به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. دلیل این کاهش هم رسیدن قیمت هش به سطوح مقاومتی خود همزمان با منفی شدن سود‌ آوری ماینینگ است.

قیمت هش درآمدی است که ماینرها به ازای هر واحد هش ریت (مثلاً تراهش بر ثانیه) در یک بازه زمانی خاص (مثلاً یک روز) کسب می‌کنند.

ماینرها در حال حاضر در وضعیت آشفته‌ ای به سر می‌برندِ و مشغول خاموش‌ کردن یا انتقال دستگاه‌های خود هستند و این جریان فشار نزولی بیشتر بر سختی شبکه وارد خواهد کرد.

Jeff Burkey، معاون بخش توسعه کسب‌ و کار مجموعه استخراج فاندری (Foundry) است.  جف می گوید، کاهش سختی استخراج بیت کوین در این دوره، نتیجه توقف فعالیت ماینرهایی است که به خاطر نداشتن سودآوری دستگاه های خود را خاموش کردند.

بزرگترین کاهش سختی استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲

ویلیام فاکسلی (William Foxley)، مدیر رسانه‌ای کامپس ماینینگ (Compass Mining) گفت:

انتظار دارم شاهد کاهش دیگری هم در سختی استخراج باشیم؛ چراکه فروش دستگاه های ماینر در قیمت های فعلی هم سودآوری ندارد. بسیاری از ماینرهای مدل S۱۹J Pro در شرایط کنونی دیگر دارای بازدهی نیستند.

با افزایش عرضه دستگاه‌های ASIC به بازار، قیمت این ماینرها در مقایسه با سال گذشته (آذر ۱۴۰‍۱) چیزی حدود ۸۰درصد کاهش یافته است.

سختی شبکه بیت کوین، میزان دشواری یا پیچیدگی فرایند استخراج بیت کوین است که تقریباً هر دو هفته یک‌ بار به صورت خودکار و به تناسب هش ریت کلی مجدداً تنظیم می‌شود.

هش ریت بیت کوین از دوره تنظیم مجدد قبلی در ۲۹ آبان تا امروز بیش از ۷درصد کاهش یافت. بزرگترین کاهش سختی در سال ۲۰۲۲ نیز کاهش  ۵.۰۱ درصدی در ماه ژوئیه است.

کاهش سختی استخراج تا این اندازه، می‌تواند  ماینرها در شرایط سخت کنونی دوباره احیا کند.

کاهش سختی استخراج بیت کوین

نمودار قیمت ماینرهای مختلف به ازای هر تراهش قدرت پردازشی و به تفکیک بازده انرژی

وِرا در این باره گفت:

این کاهش سختی به نفع ماینرهایی خواهد بود که هزینه های عملیاتی کم و دستگاه های با بهره وری بالا در اختیار دارند و می‌توانند در این شرایط با پایین بودن قیمت هش کنار بیایند.

تغییر سختی استخراج در این دوره، در تضاد کامل با افزایش سختی در ابتدای اکتبر است.

کوین ژانگ (Kevin Zhang)، معاون مجموعه فاندری، درباره علت افزایش سختی در ابتدای پاییز می‌گوید:

دمای هوا در تابستان امسال ملایم بود و به همین خاطر ماینرها این دوره را به عنوان فرصتی مناسب برای فعالیت، همراه با کاهش محدودیت های عملیاتی در نظر گرفتند.

علاوه بر این، نسل جدید ماینرهای بیت کوین از جمله Antminer S۱۹ XP با ۱۴۰ تراهش بر ثانیه قدرت پردازشی، اکنون در مزارع استخراج مستقر شده‌ است.

وِرا در پایان افزود:

در نیمه اول سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ شاهد عرضه نسل جدید ماینرهای بیت کوین و استقرار آنها در مزارع استخراج بودیم؛ اتفاقی که به‌ضرر مزارع دارای دستگاه‌های قدیمی و پرهزینه‌تر تمام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *