۱۷ آذر ۱۴۰۱
قائمشهر ، مازندران ، ایران
سیستم تأیید سن در اینستاگرام
امنیت موبایل نرم افزار و اپلیکیشن

سیستم تأیید سن در اینستاگرام از طریق سلفی ویدئویی در بریتانیا فعال شد

چندی پیش اینستاگرام با همکاری شرکت Yoti سیستم تأیید سن در اینستاگرام را توسعه داد. حالا در فاز اجرای این سیستم را به طور آزمایشی برای کاربران بریتانیایی فعال کرد.

سیستم تأیید سن در اینستاگرام

اینستاگرام از طریق سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی، تاریخ تولد کاربر را با اسکن چهره وی تطبیق می دهد. با استفاده از این سیستم کاربران نوجوان با سن کمتر از ۱۸ سال نمی توانند تاریخ تولد خود را به اشتباه ثبت کنند. در حال حاضر برای کاربران بریتانیایی که بخواهند با ارائه ی تاریخ تولد اشتباه، سن خود را بیشتر از ۱۸ سال نشان‌ دهند، اعمال می‌شود. افرادی که تاریخ تولد خود را تغییر می‌دهند، به جای تأیید سلفی باید عکسی از مدارک هویتی خود ارسال کنند.

ابزارهای تأیید سن برای برطرف کردن نگرانی حامیان امنیت کودکان در فضای مجازی طراحی شد. این افراد از شرکت های فناوری درخواست کرده اند برای شناسایی کاربران جوان تر در پلتفرم های خود، تلاش بیشتری انجام دهند.

اولین اعلان از کاربر می خواهد از میان ارسال مدارک هویتی یا گرفتن سلفی ویدئویی، یکی را انتخاب کند. این اپلیکیشن می‌گوید کاربرانی که از مسیر قدیمی برای تأیید سن خود استفاده می‌کنند باید تا دو روز منتظر بمانند، درحالی که استفاده از روش سلفی ویدیویی، نتیجه را فقط در ۲۰ دقیقه ارائه خواهد داد.

Yoti در یکی از مقاله های اخیر خود ادعا کرد که می تواند در ۹۹٫۶۵ درصد مواقع، سن کاربران بین ۱۳ تا ۱۷ سال را به طور دقیق تشخیص دهد. این شرکت می گوید فرایند تأیید سن افراد با تجزیه و تحلیل ویژگی های صورت آنها انجام خواهد شد. این شرکت مدعی شده است که روش آن برای تشخیص سن افراد، با راهکارهای شناخته شده شناسایی چهره کنونی، تفاوت دارد.

سیستم تأیید سن در اینستاگرام

Yoti در مقاله ی خود می نویسد:

روش کار ما بر مبنای تشخیص‌چهره نیست؛ جایی‌که سیستم کامپیوتری سعی می‌کند چهره‌ی خاصی را با یک پایگاه داده‌ی ازپیش تعریف‌شده، مطابقت دهد تا هویت شخص موردنظر مورد تأیید قرار گیرد. روش ما این است که تصاویر ثبت‌شده، چیزی شبیه چهره‌ی انسان را نمایش می‌دهند یا خیر.

اهداف سیستم تشخیص سن مبتنی بر ویدئو سلفی

هدف از طراحی و اجرای این سیستم آن است که کاربران با سن کمتر از ۱۸ سال در معرض محتواهای که مناسب سن آنها نیست، قرار نگیرند. اینستاگرام قصد دارد سیستم تأیید سن را بعد از اجرای آزمایشی در سراسر دنیا فعال کند.

جولی داوسون، مدیر ارشد سیاست گذاری و تنظیم مقررات Yoti معتقد است اثبات سن با روش های آنلاین، یک چالش پیچیده و بزرگ محسوب می‌شود.  داوسون اعتقاد دارد که ابزارهای تخمین سن Yoti، بین اثربخشی و حریم خصوصی، تعادل مناسبی ایجاد می‌کند.

سیستم تأیید سن در اینستاگرام

در همین حال، تارا هاپکینز، مدیر سیاست های عمومی اینستاگرام گفت که از نظر او، ابزارهای جدید، گامی مهم برای محافظت از کاربران جوان در این پلتفرم اجتماعی است.

تارا هاپکینز میگوید:

ما می‌خواهیم همه ی افراد، اینستاگرام را به شیوه ای متناسب با سن خود تجربه کنند. این یعنی در قدم اول باید از سن آن ها اطلاع داشته باشیم.  البته فرایند تشخیص سن واقعی افراد، یک چالش مهم است.

متا از ماه ژوئن درحال آزمایش روش جدید تشخیص سن مبتنی بر حسگرهای بیومتریک است. فناوری تشخیص سن، این اطمینان را ایجاد کند که نوجوانان و بزرگ سالان، کاربری متناسب با سن خود را در اینستاگرام داشته باشند. شناسایی سن افراد بسیار مهم است زیرا این شبکه ی اجتماعی برای گروه های سنی مختلف، عملکرد‌های متفاوتی ارائه می‌دهد. کاربرانی با میانگین سنی ۱۳ تا ۱۷ سال به‌ طور پیش فرض پروفایل آن ها خصوصی است و فقط انواع خاصی از تبلیغات نمایش داده می‌شود.

اینستاگرام ثبت نام کودکان زیر ۱۳ سال را در اینستاگرام ممنوع کرده است. گزارش Thorn در سال ۲۰۲۱ نشان می دهد که حدود ۴۰ درصد از کودکان زیر ۱۳ سال، به طور روزانه از اینستاگرام استفاده می کنند. هدف سازمان غیرانتفاعی Thorn، مبارزه با سوء استفاده های جنسی از کودکان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *