۱۷ آذر ۱۴۰۱
قائمشهر ، مازندران ، ایران
شاخص ترس و طمع
ارز دیجیتال

شاخص ترس و طمع (fear and greed) ارز دیجیتال و مزایای آن

شاخص ترس و طمع ابزاری است که به معامله گران و سرمایه گذاران برای تجزیه و تحلیل بازار کمک می کند. این شاخص در تشخیص حرکات بازار نیز به تحلیگران کمک می کند.

شاخص ترس و طمع کریپتو، مبارزه قدرت را نشان می دهد. با دانستن نحوه استفاده از شاخص ترس و طمع، می توتن بازار را به صورت عمیق تحلیل کرد.

منظور از شاخص ترس و طمع در ارز دیجیتال چیست؟

شاخص ترس و طمع چیست | مزایای نمودار fear and greed ارز دیجیتال

این شاخص به اندازه گیری ترس و طمع می پردازد و چگونگی تاثیر‌گذاری آن در بازار را اندازه گیری می‌کند. این شاخص توسط سی‌ان‌ان‌مانی (CNNMoney) به وجود آمد تا رفتار‌های احساسی معامله گران در بازار‌های مالی را بررسی کند.

اگر شاخص CNNMoney نشان دهنده ترس باشد، بیشتر سرمایه گذاران در حال باز کردن موقعیت های فروش هستند. بنابراین، شاخص طمع و ترس پیش بینی می کند که بازار احتمالاً نزولی خواهد بود. اگرچه، گاهی اوقات، زمانی که سرمایه گذاران بیشتر از همه ترس دارند، بهترین زمان برای خرید است. درک اینکه این شاخص واقعا چه می گوید بسیار مهم است.

این شاخص بین ۰ تا ۱۰۰ به صورت زیر اندازه گیری می شود:
  1. ۰ تا ۲۴: ترس شدید
  2. ۲۵ تا ۵۰: ترس
  3. ۵۰: خنثی
  4. ۵۱ تا ۷۴: طمع
  5. ۷۵ تا ۱۰۰: طمع شدید

شاخص ترس و طمع

 

شاخص ترس و طمع چقدر دقیق است؟

ای شاخص بازی قدرت بین گاو نر و خرس را نشان می دهد. این شاخص بسیار دقیق است و سرمایه گذاران و معامله گران می توانند با اطمینان از آن استفاده کنند.  آنها این شاخص را از طریق شاخص های مختلف توسعه داده اند. شاخص طمع و ترس به ما نشان می دهد که آیا گاو نر می تواند روند را کنترل کند یا خرس ها. سرمایه گذاران برای مدت طولانی از شاخص ترس و طمع استفاده می کنند.

شاخص ترس و طمع

شاخص ترس و طمع کریپتو هر چند وقت یکبار به روز می شود؟

شاخص ترس و طمع کریپتو هر ۸ ساعت به روز می شود. امتیاز در ساعت ۰۰:۰۰، ۰۸:۰۰ و ۱۶:۰۰ UTC به روز می شود. بنابراین، می توانید هر ۸ ساعت یک بار بررسی کنید که آیا سی‌ان‌ان‌ مانی امتیاز خود را به روز کرده است یا خیر.

عوامل تاثیرگذار بر شاخص ترس و طمع

لیست عوامل تاثیر گذار بر این شاخص به همراه درصد اثر گذاری آن در ادامه آورده شده است.

نوسانات قیمت (۲۵٪)

بازار ارزهای دیجیتال شاهد نوسانات قیمت است. زمانی که این نوسانات بیش از اندازه باشد نشانه ای از ترس در بازار است و روی شاخص اثر زیادی دارد.

حجم بازار (۲۵٪)

حجم معامله یک دارایی نشان دهنده طمع افراد برای خرید و فروش آن دارایی است. یعنی اگر طمع افراد برای خرید و فروش یک رمز ارز زیاد باشد نمایانگر حجم بالای معاملات است.

رسانه های اجتماعی (۱۵٪)

شبکه های اجتماعی تاثیر بسیار بالای روی قیمت ارزهای دیجیتال دارند.  هرچه درباره یک رمز ارز بیشتر در رسانه های اجتماعی صحبت شود باعث طمع بیشتر سرمایه گذاران می‌شود.

نظر سنجی ها (۱۵٪)

هر چقدر علاقه به شرکت در نظر سنجی ها بیشتر باشد، شاخص عدد بالاتری را نشان می‌دهد

شاخص دامیننس یا تسلط بیت کوین (۱۰٪)

دامیننس (Dominance) یعنی تسلط بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال. به عنوان مثال اگر مقدار این شاخص ۴۰ باشد یعنی ۴۰ درصد کل بازار ارز دیجیتال در سلطه بیت‌کوین است.

تمایلات یا ترندها (۱۰٪)

شرکت گوگل اطلاعات جامعی درباره سرچ های کلمات کلیدی در موتور جستجوی گوگل  ارائه می‌دهد. اطلاعات گوگل ترند یکی از عوامل موثر در شاخص CNNMoney محسوب می شود.

سخن آخر

شاخص ترس و طمع کریپتو، مبارزه قدرت را نشان می دهد. شاید بتوان این شاخص CNNMoney را در کنار هزاران ابزار دیگر برای تبادل در بازار‌های مالی قرار داد. استفاده از این شاخص بیشتر مناسب افرادی است که تجربه کافی در بازار کریپتوکارنسی را دارند. در صورت محاسبه اشتباه این شاخص، ممکن است ضررهای سنگینی متحمل شوید. بنابراین، با دانستن نحوه استفاده از شاخص ترس و طمع، قادر خواهید بود بازار را به صورت عمیق تحلیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *