۰۹ بهمن ۱۴۰۱
قائمشهر ، مازندران ، ایران
ارز دیجیتال

شاخص ها نشان می دهد در حال رسیدن به کف قیمت بیت کوین هستیم

ریزش بیت کوین به زیر قیمت تحقق یافته نشانه ای از رسیدن به کف قیمت بیت کوین و پایان روند نزولی آن است. به گزارش کریپتو اسلیت،‌ تعیین کف قیمت بازار نیازمند بررسی مجموعه‌های مختلفی از داده‌هاست.

۲ شاخص مورد اطمینان برای پیداکردن کف قیمت بیت کوین

قیمت تحقق‌یافته (Realized Price) و نمره Z نسبت MVRV یا همان «MVRV Z-score».

قیمت تحقق‌یافته، میانگین قیمت خرید بیت کوین‌های موجود تقسیم بر تعداد کل بیت کوین‌های در گردش است.

نمره Z نسبت MVRV نیز از نسبت ارزش بازار بیت کوین به ارزش تحقق‌یافته بازار آن استفاده می‌کند. در واقع این شاخص تشخیص می‌دهد که قیمت فعلی بیت کوین بالاتر یا پایین تر از «ارزش منصفانه» است یا خیر.

هر بار که قیمت لحظه ای بیت کوین کمتر از قیمت واقعی معامله می شود، نسبت MVRV به زیر ۱ می رسد. این بدان معناست که قیمت معامله لحظه‌ای بیت کوین از قیمت تمام‌شده آن برای سرمایه‌گذاران کمتر است و آنها متحمل زیان تحقق‌نیافته (Unrealized Loss) شده‌اند.

نسبت ثابت MVRV نشان می‌دهد که حمایت در کجا شکل می‌گیرد. ترکیب این نسبت با شاخص قیمت تحقق‌یافته می‌تواند با رسیدن قیمت به کف، به معامله‌گران سیگنال دهد.

در تمامی چرخه‌های نزولی قبلی بازار، شاهد کاهش قیمت بیت کوین به زیر میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای قیمت تحقق‌یافته بودیم. از سال ۲۰۱۱، قیمت بیت کوین به‌طور متوسط در هر چرخه ۱۸۰ روز پایین‌تر از میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای قیمت تحقق‌یافته خود بوده است. به استثنا مارس ۲۰۲۰ تنها ۷ روز طول کشید.

کف قیمت بیت کوین

نموداری که قیمت واقعی بیت کوین و نسبت MVRV را از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۲ نشان می دهد (منبع: Glassnode)

با شروع سقوط ارزش توکن‌های شبکه تِرا در ماه مه، قیمت بیت کوین برای ۷۹ روز زیر قیمت تحقق‌یافته باقی ماند. در حالی که قیمت بیت کوین توانست در هفته آخر آگوست به بالای نسبت MVRV صعود کند، خیلی زود است که بگوییم این نشان از پایان بازار نزولی است.

مقاومت قوی در سطح ۲۰٬۰۰۰ دلار

یک مقاومت قوی در سطح ۲۰٬۰۰۰ دلار وجود دارد. این مقاومت در نهایت قدرت بازار و پایین‌ترین قیمتی را که می‌تواند در چرخه نزولی آینده به آن سقوط کند، به ما نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های Glassnode، بیت‌کوین در ماه آگوست، پس از یک جهش شدید مشابه در ابتدای تابستان، جهش قابل‌توجهی از دست دادن نسبی غیر واقعی خود را تجربه کرده است. شاخص زیان تحقق‌نیافته نسبی مجموع زیان دلاری تمام سکه‌هایی است که قیمت آنها در زمان خرید، بیشتر از قیمت فعلی نرمال‌شده (تعدیل‌شده) با ارزش بازار است. افزایش امتیاز زیان تحقق نیافته نشان می دهد که آدرس ها علیرغم کاهش ارزش نسبی، بیت کوین های خود را هولد کرده و آنها را با ضرر نمی فروشند.

نمودار ضرر تحقق یافته

نمودار زیان تحقق‌نیافته نسبی بیت کوین 

هر بار زیان تحقق‌نیافته نسبی بیت کوین افزایش می‌یابد، این ارز دیجیتال یک کف قیمتی بالاتر را ثبت می‌کند. بیت کوین در تمام چرخه‌های مشابه قبلی تلاش کرد تا اوجی را که پیش از آغاز روند نزولی تجربه کرد، دوباره آزمایش کند؛ اما تقریباً همیشه در رسیدن به آن شکست میخورد. هر بار حداقل دو سال طول کشید تا قیمت بیت کوین به اوج چرخه ماقبل خود برسد.

نگاه کردن به داده‌ها نشان می‌دهد که احتمال شکل‌گیری یک کف قیمتی جدید برای بیت کوین وجود دارد. این کف قیمتی می‌تواند نشانه‌ای از شروع یک روند صعودی در ماه‌های آینده باشد، امابهبودی کامل بازار و شروع یک روند صعودی تمام‌عیار، به دو سال زمان نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *