۰۹ بهمن ۱۴۰۱
قائمشهر ، مازندران ، ایران
اینترنت استارلینک در قطب
اینترنت و شبکه

صادرات تجهیزات اینترنت ماهوار‌ه‌ ای استارلینک به ایران شامل تحریم ها نمیشود

وزارت خزانه داری آمریکا: برخی تجهیزات اینترنت ماهوار‌ه ای را می توان به ایران صادر کرد! راه اندازی اینترنت استارلینک در ایران ممکن می شود.

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس به دنبال دریافت مجوز برای ارائه ی خدمات اینترنت ماهواره ای Starlink در ایران است.

راه اندازی اینترنت استارلینک در ایران

ایلان ماسک روز ۲۹ شهریور برای ارائه‌‌ی سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران خواستار معافیت از تحریم‌ها شد. یک روز پس از این درخواست، وزارت خزانه داری ایالات متحده اعلام کرد که می‌توان برخی از تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای را به ایران صادر کرد.

راه اندازی اینترنت استارلینک در ایران

ماسک روز  ۲۹ شهریور در پاسخ به سؤال کاربری در توییتر درباره‌ی ارائه‌ی سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران، اینگونه جواب داد:

استارلینک برای ارائه‌‌ی سرویس در ایران خواستار معافیت از تحریم‌های علیه این کشور خواهد شد.

اسپیس ایکس ۳ هزار ماهواره ی استارلینک در مدار در ۳۲ کشور در دنیا خدمات اینترنتی ارائه می‌دهد. این ماهواره‌ها برای ارسال و دریافت داده از آنتن های خاصی به نام آنتن آرایه فازی استفاده می‌کنند و استفاده از خدمات استارلینک بدون تجهیزات خاص ممکن نیست.

درخواست ایلان ماسک هم‌زمان با اعتراضات در جریان به حادثه‌ی پیش‌آمده برای مهسا امینی مطرح شد. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده مشخص نکرد که آیا این مجوز برای برنامه‌های ماسک اعمال می‌شود یا خیر.

برخی از افراد در توییتر از ماسک خواسته بودند که ایستگاه‌های اینترنتی مبتنی بر ماهواره را در ایران ارائه دهد تا بتوانند دسترسی بهتری به رسانه‌های اجتماعی و برخی از محتواها داشته باشند.

یکی از سخن‌گویان وزارت خزانه‌داری (OFAC) ایالات متحده در بیانیه ای گفت:

مجوز صادرات برخی سخت‌افزار، نرم‌افزار و خدمات مرتبط با ارتباطات ازطریق اینترنت به ایران برای برخی خدمات اتصال اینترنت برای کاربرانی مشخص و پایانه‌های ماهواره‌ای تحت مجوز عمومی D-1 (مجوز‌هایی تحت عنوان General License D-1 در شرایط تحریم) ارائه می‌شود.

OFAC برای هرگونه صادراتی که تحت پوشش مجوزهای ذکرشده نباشد، از درخواست مجوزهای خاص برای مجوز فعالیت‌های اینترنتی در ایران استقبال می‌کند.

اسپیس ایکس قصد دارد به سرعت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را گسترش دهد و برای رقابت با شرکت‌های مشابه مانند OneWeb و Amazon.com Inc سخت تلاش می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *