۱۷ آذر ۱۴۰۱
قائمشهر ، مازندران ، ایران
علت نوسان بازار ارز دیجیتال
ارز دیجیتال

علت نوسانات شدید بازار ارز دیجیتال در این روزها چیست؟

ما در این مقاله از گجت مدیا علت نوسان بازار ارز دیجیتال را بررسی میکنیم. در ادامه لیستی از عوامل تاثیر گذار در نوسانات لحظه ای و شدید ارزهای دیجیتال را شرح می دهیم.

ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین و اتریوم از زمان تولد تا امروز شاهد صعود و سقوط های گسترده‌ای بودند. خیلی از این نوسانات شدید فقط در چند دقیقه اتفاق می افتد. بسیاری از سرمایه گذاران به این موضوع فکر می کنند که چنین نوسان هایی چطور و چگونه رخ می دهد. لازمه ی موفقیت در بازار کریپتوکارنسی داشتن دانش لازم از عوامل تاثیرگذار در قیمت ارزهای دیجیتال است.

علت نوسان بازار ارز دیجیتال

علت نوسان بازار ارز دیجیتال

عوامل بسیاری در نوسانات بازار ارز دیجیتال تاثیر گذار است از جمله این عوامل:
 • عرضه و تقاضا
 • صرافی ارز دیجیتال
 • هزینه تولید یا ماینینگ
 • سرمایه گذاران آماتور
 • هش ریت (سختی شبکه )
 • عملکرد نهنگ های ارز دیجیتال
 • سفته بازی و هیاهوی تبلیغاتی رسانه ها
 • تجزیه و تحلیل فنی
 • تحلیل بنیادی
 • رقابت
 • مقررات قانونی
 • پذیرش بیت کوین
 • بازار و بسترهای تجاری
 • احساسات کاربران
 • جنبش بزرگ در زنجیره

در ادامه به بررسی چند عامل مهم تر در نوسانات لحظه ای و شدید ارزهای دیجیتال می پردازیم.

عملکرد نهنگ های ارز دیجیتال

نهنگ های ارز دیجیتال در واقع هولدرهای بزرگ هستند. این هولدر ها مقادیر زیادی از یک ارز دیجیتال یا پول را در اختیار دارند. نهنگ ها با خرید و فروش مقادیر زیادی ارز دیجیتال، مهمترین عامل نوسانات لحظه ای بازار هستند. برای مثال، اگر یک نفر صاحب یکی از بزرگترین کیف پول های بیت کوین در جهان باشد و تصمیم بگیرد که مقداری از بیت کوین خود را نقد کند، موجب نوسان شدید قیمت بیت کوین در کوتاه مدت می شود.

تشخیص رفتار نهنگ های بیت کوین

سفته بازی و هیاهوی تبلیغاتی رسانه ها

یکی از عوامل مؤثر ذیگر بر نوسان لحظه ای قیمت ارز دیجیتال سفته بازی و تبلیغات است. وقتی ارز دیجیتال جدیدی عرضه می‌شود، هیجان در اوج خود قرار دارد. این  رفتار هیجانی موجب می‌شود مردم برای خرید‌ و‌ فروش کوین جدید عجله کنند که قیمت را به سطوح ناپایداری می‌ رساند.

مدتی پس از عرضه هیاهوی تبلیغاتی و سفته بازی از بین می رود و در نهایت باعث ترکیدن حباب و سقوط قیمت ارز جدید می شود.  اینفلوئنسرها و سلبریتی ها نیز در نوسان هیجانی قیمت ارزهای دیجیتال تأثیرگذارند. برای مثال، دوج کوین پس از حضور ایلان ماسک در برنامه Saturday Night Live در می۲۰۲۱، ۹۱درصد سقوط کرد.

رقابت

هزاران ارز دیجیتال مختلف وجود دارد و هر روز به تعداد توکن ها و پروژه های آنها اضافه می‌شود. هنگامی که رقابت شدید ‌شود، کاهش ارزش ارزهای دیجیتال از‌ جمله بیت کوین و اتریوم ممکن است به کاهش قیمت‌ لحظه ای ارزهای دیگر بازار منجر شود.

مقررات قانونی

یکی از عواملی که باعث کاهش لحظه ای قیمت ارزهای دیجیتال می شود، بی ثباتی دولت ها در سراسر جهان است. دولت با اعمال قوانین جدید و سخت‌‌گیرانه باعث سقوط لحظه ای ارزهای دیجیتال می شود. برای مثال، چین در سپتامبر‌۲۰۱۷ عرضه اولیه سکه (ICO) را ممنوع و خرید‌ و‌ فروش تعدادی از ارزهای دیجیتال را متوقف کرد. این اتفاق موجب شد که قیمت بیت کوین در یک دوره زمانی کوتاه کاهش قابل توجهی پیدا کند.

هزینه تولید یا ماینینگ

هزینه تولید توکن‌ ها به دو عامل مهم بستگی دارد: یکی هش ریت شبکه و دیگری مصرف برق شبکه.

علت نوسان بازار ارز دیجیتال

در سیستم اثبات کار  ماینر ها برای حل مسائل پیچیده ریاضی با یکدیگر رقابت می‌کنند تا با توکن های جدید پاداش دریافت کنند. هرچه رقابت برای استخراج یک ارز دیجیتال بیشتر باشد، استخراج سخت‌تر می‌شود و سودآوری ماینرها کاهش می یابد. هنگامی که استخراج یک ارز دیجیتال برای ماینر ها سودآور نیست، آن را رها کرده و ارز دیجیتال دیگری را انتخاب می کنند. کاهش روند استخراج عامل نوسان کوتاه‌ در قیمت ارز دیجیتال است؛ زیرا ماینرها به توکن های سودآورتر روی می‌آورند یا توکن ها را برای زمان طولانی تری نگه می دارند. این نوسان حتی ممکن است روی موفقیت بلند مدت توکن های خاصی تأثیر بگذارد و باعث شود آنان در طول زمان سهم بازار را از دست بدهند. در‌ نتیجه با افزایش هزینه های استخراج، ارزش ارز دیجیتال افزایش می یابد. اگر ارزش ارز دیجیتالی که ماینرها استخراج می کنند برای پوشش هزینه‌ هایشان کافی نباشد، آنان به استخراج ادامه نمی دهند. استخراج بیت کوین نمونه بارزی است که در آن قیمت با‌ توجه به اقدامات ماینرها تغییر می کند.

جمع بندی

عوامل تاثیر گذار بر قیمت یک ارز با ارز دیگر متفاوت است و نمی توان افزایش یا کاهش قیمت ها را در تمامی ارزها به یک دلیل نسبت داد. برای مثال عوامل موثر بر قیمت بیت کوین با آلت کوین ها یا استیبل کوین ها با سایر کوین ها متفاوت است.

بازار ارز دیجیتال دارای نوسانات شدید، بی ثبات و به شدت سوداگرانه است و ساختار قانون گذاری مشخصی در معاملات آن وجود ندارد. جنبه های منفی بازار ارز دیجیتال نگرانی های زیادی برای سرمایه گذاران هنگام ورود به این بازار ایجاد کرده است. عوامل مختلفی مانند عرضه و تقاضا، سفته بازی، هزینه تولید، رقابت، مقررات و وجود نهنگ های ارز دیجیتال بر بی ثباتی بازار ارزهای دیجیتال مؤثرند.

بازار نزولی و نوسانات شدید در سال ۲۰۲۲ افراد بسیاری را در تدوام حیات و سودآوری صنعت ارز دیجیتال به شک انداخت. حامیان ارزهای دیجیتال معتقدند که بازارها در‌ نهایت تثبیت می‌شوند و ارزهای دیجیتال  ارزش خود را به‌دست می‌آورند. تنها زمان به ما خواهد گفت که آیا ارزهای دیجیتال به ظرفیت کامل خود به‌عنوان ارز جهانی و روش پرداخت دست پیدا خواهند کرد یا فناوری زیربنایی آن ها به بن بست خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *