۱۷ آذر ۱۴۰۱
قائمشهر ، مازندران ، ایران
ابزار ساخت NFT
ارز دیجیتال

معرفی بهترین ابزارها برای ساخت NFT و بازار های مطرح در این حوزه

در این مقاله از گجت مدیا با چند ابزار ساخت NFT آشنا می شویم و معروف ترین بازارها برای خرید و فروش NFTها را نیز معرفی کنیم.

توکن غیر مثلی یا NFT چیست؟

فایلی با فرمت JPEG یا فایل صوتی یا ویدئویی و نام دامنه یا هر نوع فایل دیجیتال که روی بلاک چین ایجاد شده‌ اند.  در‌حال‌حاضر، هر فردی می‌تواند NFT را بدون هیچ‌گونه محدودیت قانونی دانلود و ذخیره کند اما نمی تواند ادعایی درباره مالکیت آن اثر داشته باشد. ساختن یا ضرب کردن (Minting) کلمه مناسبی برای تبدیل کار و هنر در قالب توکن غیر مثلی و انتشار آن در بلاک چین است. این فرایند راهی سودآور برای هنرمندان است تا بتوانند از آثارشان درآمد کسب کنند.

ابزار ساخت NFT

بازارهای NFT مانند اوپن‌ سی تضمین کرده‌ اند که با استفاده از فرایند های ساده، به کاربران امکان ایجاد و معامله NFTها را می دهند. ایجاد NFT لزوماً به کد نویسی یا مهارت های فنی  تخصصی نیاز ندارد. پیچیدگی فناوری بلاک چین ممکن است باعث نگرانی و دلسردی افرادی شود که دانش فنی کمتری دارند. در این مقاله به معرفی بهترین و ساده ترین ابزارها برای ساخت NFT می پردازیم.

معرفی چند ابزار ساخت NFT

ابتدا کار را با بلاک چینی شروع می‌ کنیم که قرار است NFT های خود را آنجا ضرب و نگهداری کنیم. بعد از تصمیم گیری درباره شبکه مدنظر، باید ابتدا ارز بومی آن بلاک چین را تهیه کنیم. می‌توان مستقیماً NFT را روی بلاک چین ایجاد کرد؛ اما این فرایند بیشتر به افرادی توصیه می شود که مهارت و دانش فنی لازم را دارند. برای انجام این کار نیاز به دانش فنی پایه برای استفاده از API ها و ایجاد قراردادهای هوشمند و اندکی نیز کد نویسی است.

اتریوم متداول ترین بلاک چین برای ساخت NFT است. سازو کار اثبات سهام (Proof of Stake) اتریوم از نظر مصرف انرژی بازدهی بیشتری دارد. این موضوع  کاربران را تشویق می کند تا از امنیت این پلتفرم برای ایجاد NFTهای خود استفاده کنند.

ایجاد مستقیم NFT روی بلاک چین

NFTها را می توان مستقیماً روی بلاک چین ایجاد کرد اما این کار نیازمند برخی مهارت های فنی و فرایند های اولیه است. اتریوم امن ترین شبکه برای انجام این کار است. انجین (Enjin) پلتفرمی مبتنی بر بلاک چین است که امکان ایجاد توکن های غیر مثلی با استفاده از کوین ENJ را برای کاربران فراهم می کند.

ENJ توکنی مبتنی بر استاندارد ERC۲۰ است که روی بلاک چین اتریوم توسعه داده شد. ENJ اطمینان لازم برای تأیید تمام تراکنش های روی شبکه اتریوم و امنیت دارایی ها را فراهم می کند.

Flow و Tezos و EOS بلاک‌چین‌های دیگری مبتنی بر سازوکار اثبات سهام و دلخواه کاربران دوست‌دار محیط‌زیست هستند که امکان ایجاد NFT روی آ‌ن‌ها وجود دارد. برخی صرافی‌ها مانند بایننس نیز امکان ساخت آسان NFT را به کاربرانش می‌دهد.

ساخت NFT در بازارهای مطرح این حوزه

ساده ترین روش ایجاد NFT استفاده از بازارهای مبتنی‌بر بلاک چین است. تفاوت اصلی در این پلتفرم‌ها کارمزد معاملاتی در زمان خرید و فروش است.

مراحل ساخت NFT‌ها در این پلتفرم‌ها به‌ترتیب زیر است:
  • بازار NFT مناسب خود را انتخاب کنید و ارز دیجیتال مورد نیاز آن را تهیه کنید.
  • کیف پول ارز دیجیتال بسازید یا از کیف پول موجود خود برای ارسال و دریافت ارز دیجیتال استفاده کنید.
  • فایلی دیجیتال مثلاً با فرمت سازگار با بازار انتخاب شده مثلا JPEG ایجاد کنید.
  • کیف پول دیجیتالی دارای ارز دیجیتال را به بازار مدنظرتان متصل کنید.
  • با افزودن قرارداد هوشمند به ارزش NFT خود بیفزاید.
  • اکنون اثر هنری شما به توکنی غیرمثلی تبدیل می شود و آماده فروش است.

بازارهای مطرح در حوزه NFT

جمع بندی

توکن های غیر مثلی یکی از حوزه های سرمایه گذاری جدیدی هستند که در حال حاضر مورد توجه قرار گرفته اند. ایجاد NFT لزوماً به کدنویسی یا مهارت‌های فنی خاصی نیاز ندارد. بازارهای NFT مبتنی‌بر بلاک چین فرایندهای ساده‌ای ایجاد کرده‌اند که با استفاده از آن‌ها کاربران می‌توانند NFTها را به‌راحتی ایجاد و معامله کنند. معروف‌ترین بازارهای این حوزه نیز معرفی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *