۱۷ آذر ۱۴۰۱
قائمشهر ، مازندران ، ایران
اپل واچ در تشخیص بیماری های قلبی
گجت ها

موفقیت اپل واچ در تشخیص درست بیماری های قلبی

محققان کلینیک مایو اعلام کردند که ساعت هوشمند اپل واچ در تشخیص بیماری های قلبی، موفق عمل کرده و کاملا قابل اطمینان است.

تا کنون خبرهای زیادی در مورد موفقیت های اپل واچ در تشخیص زودهنگام بیماری ها منتشر شده است. محققان پزشکی همچنان در حال کشف روش های جدید استفاده از اپل واچ برای نجات جان انسان ها هستند.

مطالعه محققان کلینیک مایو، نگاه عمیق تری به امکان تشخیص بیماری های قلبی با اپل واچ کرده است.  محققان مایو اعلام کردند ویژگی‌ دریافت نوار قلب (ECG) اپل واچ امکان تشخیص ناهنجاری های قلبی مانند اختلال عملکرد بطن چپ را دارد.

اپل واچ در تشخیص بیماری های قلبی

بر اساس گزارش MyHealthyApple اختلال بطن چپ اغلب با نارسایی احتقانی قلب همراه است. بطن چپ در مرحله اول مسئول پمپاژ اکسیژن به اندام های حیاتی بدن است. بنابراین، تشخیص هرگونه مشکل در بطن چپ در اسرع وقت حائز اهمیت خواهد بود.

موفقیت اپل واچ در تشخیص بیماری های قلبی

مطالعه مایو حاکی از آن است که اختلال عملکرد قلب، به دلیل بدون علامت بودن، اغلب بدون تشخیص باقی می ماند. این یعنی بسیاری از افراد از ابتلا به این بیماری آگاه نمی شوند. موفقیت اپل واچ در شناسایی این دسته از بیماری ها، یک پیشرفت بزرگ در این زمینه گجت ها است.

در این تحقیق ۲۴۵۴ بیمار از ایالات متحده و ۱۱ کشور دیگر انتخاب شدند. شرکت‌ کنندگان بیش از ۱۲۵ هزار نوار قلب را از ساعت اپل واچ خود در بازه زمانی شش ماهه ارسال کردند. این نتایج سپس از طریق یک الگوریتم هوش مصنوعی اختصاصی توسعه یافته، توسط محققان واکاوی و پردازش شدند.

الگوریتم هوش مصنوعی با استفاده از میانگین پیش بینی در یک پنجره ۳۰ روزه موفق شد بیمارانی با EF پایین قلبی (کسری جهشی) را با ناحیه زیر منحنی ۰.۸۸۵ (فاصله اطمینان ۹۵%، ۰.۸۲۳-۰.۹۴۶) و ۰.۸۸۱ (۰.۸۱۵-۰.۹۴۷) شناسایی کند. طبق تحقیقات MyHealthyApple،  ویژگی ECG در اپل واچ می‌تواند مشکلات قلبی بیماران را در محیط های غیر بالینی شناسایی کند.

پتانسیل‌ ساعت های هوشمند برای کمک به انجام مطالعات سلامت دیجیتال از راه دور، فعلا در مراحل ابتدایی است. الگوریتم اختصاصی هوش مصنوعی مورد استفاده توسط کلینیک مایو نیز در حال حاضر توسط سازمان FDA در حال بررسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *