۰۹ بهمن ۱۴۰۱
قائمشهر ، مازندران ، ایران
راه اندازی آزمایشی یورو دیجیتال
ارز دیجیتال

پنج شرکت توسط بانک مرکزی اروپا برای راه اندازی آزمایشی یورو دیجیتال انتخاب شدند

بانک مرکزی اروپا (ECB) برای راه اندازی آزمایشی یورو دیجیتال با شرکت‌های آمازون، CaixaBank، Nexi و غیره همکاری می‌کند.

بانک مرکزی از میان ۵۴ نامزد برای کمک به توسعه نمونه اولیه یورو دیجیتال (CBDC) پنج شرکت را انتخاب کرده است. با گجت مدیا همراه باشید.

راه‌اندازی آزمایشی یورو دیجیتال

بانک مرکزی اروپا در تاریخ ۱۶ سپتامبر پنج شرکت را برای کمک به توسعه رابط کاربری یورو دیجیتال انتخاب کرد. از مهمترین آنها میتوان به غول تجارت الکترونیک، آمازون، بانک ایتالیایی Nexi و بانک اسپانیایی CaixaBank اشاره کرد.

بانک مرکزی قصد دارد نحوه تعامل و ادغام یورو دیجیتال را در موارد کاربردی مختلف بررسی و سنجش کند. هر کدام از شرکت‌های انتخاب شده بر روی یک مورد استفاده یورو دیجیتال تمرکز خواهند کرد.

آمازون مسئول آزمایش سیستم‌های پرداخت تجارت الکترونیکی است. CaixaBank و Worldline مسئولیت نمونه‌سازی پرداخت‌های P2P را بر عهده دارند. EPI و Nexi نیز بر روی پرداخت‌های خرده‌فروشی‌ها کار خواهند کرد.

علی‌رغم فعالیت شرکت‌های خصوصی بر روی موارد استفاده و ادغام یورو دیجیتال، بانک مرکزی اروپا تنها مسئول توسعه کد و زیر ساخت‌های CBDC است. نمونه‌های اولیه ایجاد شده توسط این پنج شرکت تنها برای راه‌اندازی آزمایشی یورو دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گفته بانک مرکزی اروپا، از داده‌های به دست آمده در مراحل بعدی پروژه استفاده نخواهد شد.

راه اندازی آزمایشی یورو دیجیتال

 

ECB اعلام کرد که راه‌اندازی آزمایشی یورو دیجیتال تا چند ماه آینده به اتمام خواهد رسید. طبق انتظارات، نسخه دیجیتالی یورو تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ عرضه می‌شود.

روبرتو کاتانزارو، مدیر ارشد استراتژی و تحول Nexi Group در بیانیه‌ای اعلام کرد که Nexi Group به توسعه یورو دیجیتال کمک می‌کند.

چالش های امنیتی راه اندازی یورو دیجیتال

به گزارش El Economista، رسانه محلی اسپانیایی، بانک مرکزی اروپا از راه اندازی یورو دیجیتال نگران است. یورو دیجیتال ممکن است منجر به لو رفتن سپرده‌های بانک‌های تجاری شود. به همین دلیل ECB با چندین شرکت ارائه‌دهنده خدمات پرداخت پیشرو همکاری می‌کند.

شرکت های انتخاب شده توسط بانک مرکزی اروپا ریسک‌ها و فرصت‌های مرتبط با راه‌اندازی CBDC را تجزیه و تحلیل می‌کنند. نگرانی‌های بانک مرکزی اروپا تا حد زیادی به سقوط اقتصادی عمیق  Banco Popular اسپانیا در سال ۲۰۱۷ ارتباط دارد.

پس از سقوط Banco Popular اسپانیا، چندین شرکت و نهاد عمومی وجوه خود را در کمتر از دو ماه برداشت کردند. این موضوع باعث از دست رفتن سرمایه حدود ۳۰۰ هزار سرمایه‌دار جزئی شد.

مقامات ECB اخیراً اعلام کردند که یورو دیجیتال با هدف تجارت خرده‌فروشی به بازار عرضه خواهد شد.

استفاده از یورو دیجیتال تنها مختص عده خاصی از افراد است و شرکت‌ها حق استفاده از این دارایی را جهت تسویه صورت‌ حساب ها یا تسویه فاکتورها ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *