۰۹ بهمن ۱۴۰۱
قائمشهر ، مازندران ، ایران
۳ روش کلاهبرداری در آستانه مرج اتریوم
ارز دیجیتال

روش های کلاهبرداری که در آستانه بروزرسانی اتریوم رایج شده است

کلاهبرداری‌ در آستانه مرج اتریوم

مرج اتریوم قرار است تا ساعت دیگر انجام شود. سه روش کلاهبرداری‌ در آستانه مرج اتریوم ممکن است اتفاق بی افتد:

  1. بروزرسانی های جعلی
  2.  استخرهای سهام‌گذاری تقلبی اتریوم
  3.  ایردراپ‌های ساختگی

در ادامه به تشریح این سه روش می پردازیم. با گجت مدیا همراه باشید.

بروزرسانی های جعلی

تا ساعت آینده، مکانیسم اجماع مبتنی بر اثبات کار شبکه اتریوم به اثبات سهام تغییر خواهد کرد. با نزدیک شدن به زمان انجام بروزرسانی مرج اتریوم، کلاهبردارانی هستند که از کاربران تازه وارد می خواهند به بهانه «مهاجرت به شبکه جدید» یک قرارداد هوشمند مخرب را امضا کنند. به‌ نوعی با این روش کلید خصوصی کیف پول خود را در یک برنامه جعلی وارد می کنند.

احتمالا شاهد تلاش برخی از کلاهبرداران برای ترغیب کاربران به امضای تراکنش‌های تقلبی یا ارائه کلید خصوصی کیف پولشان، با این بهانه باشیم که برای مهاجرت به نسخه جدید بلاک چین اتریوم نیاز است کار خاصی انجام دهند.

توجه داشبه باشید بروزرسانی اتریوم کاملاً شفاف انجام می‌شود. لازم نیست کاربران هیچ کاری برای انتقال به شبکه جدید یا حفظ اتریوم های خود انجام دهند.

استخرهای سهام گذاری تقلبی

با بروزرسانی اتریوم، سهام گذاری اتریوم به صورت مستقل به حداقل ۳۲ واحد اتر نیاز دارد. برای بخش زیادی از کاربران استفاده از استخرهای سهام‌گذاری تنها راه کسب سود از مشارکت در بلاک چین اتریوم است.

اگر حداقل ۳۲ واحد اتریوم بلا استفاده نداشته باشید، برای کسب سود از مشارکت در اعتبا سنجی شبکه اتریوم چاره ای ندارید. تنها راه حل آن این است که به یکی از استخرهای سهام گذاری این ارز دیجیتال بپیوندید.

پلتفرم های ارائه دهنده امکان سهام گذاری جمعی، خود را به نوعی درگیر ریسک می‌کنند؛ چون کاربران باید اتریوم های خود را به خارج از کیف پول خود واریز کرده و در اختیار ارائه‌دهندگان این خدمات بگذارند.

پلتفرم های ارائه دهنده سهام گذاری جمعی اتریوم که شرایط بسیار جذابی را به کاربران خود پیشنهاد میکنند، احتمالاً به دنبال کلاهبرداری و سرقت دارایی هولدرهای اتریوم هستند.

ایردراپ های ساختگی

در یکی دیگر از سه روش کلاهبرداری‌ در آستانه مرج اتریوم، ایردراپ های ساختگی است. کلاه برداران برای حمله به هولدرها از ارز دیجیتال های ساختگی استفاده می کنند.

کلاهبرداران با ایردراپ های جعلی کاربران را متقاعد می‌کنند تا یک تراکنش را امضا کنند یا از یک سایت فیشینگ بازدید کنند.

مرج اتریوم بهانه خوبی برای کلاهبرداران است تا ظاهر یک پروژه شناخته‌ شده و از نظر اقتصادی ارزشمند را به ایردراپ های خود نسبت دهند.

بنیاد اتریوم از کاربران خواسته است تا در جریان این ارتقا مراقب کلاهبرداری هایی که سعی در سوءاستفاده از آنها را دارند، باشند.

به این نکته توجه کنید ارز دیجیتال جداگانه ای با عنوان «ETH ۲.۰» وجود ندارد.

استیو باسی (Steve Bassi)، بنیان گذار مجموعه پالی سوام (PolySwam)مدیرعامل پالی سوام در این رابطه گفته است:

واقعاً نمی‌دانیم آیا گروهی از هکرها یا کلاهبرداران یک روش حمله یا دیداس (DDoS) را برای استفاده از آن علیه شبکه اتریوم پس از انجام به‌روزرسانی این بلاک چین تدارک دیده‌اند یا نه. اگر چنین حمله‌ای هم در کار باشد، احتمالاً فقط به‌صورت موقتی روی شبکه اتریوم تأثیر خواهد گذاشت و در بازار هم چشمان تیزبین زیادی برای بررسی عملکرد شبکه بعد از مرج وجود دارد. البته افراد مهاجم نیز به‌دنبال استفاده از هر فرصت احتمالی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *